Ustawa z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 560).
Działalność związaną z wychowaniem, edukacją, opieką, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich pod opieką lub prowadzeniem. Osoby wykonującej działalność objętą ochroną w UJCM
Każdy pracownik UJ CM, a także każda inna osoba zaangażowana na jakiejkolwiek podstawie prawnej przez UJ CM, wykonująca działalność objętą ochroną zgodnie z Ustawą o ochronie małoletnich, w tym także każda osoba będąca studentem lub doktorantem, której powierzono w UJ CM zadania objęte ochroną lub która realizuje takie zadania na terenie UJ CM;
Jest to osoba fizyczna, która nie ukończyła 18 roku życia. Małoletni, który nie ukończył jeszcze 13 lat, nie ma zdolności do czynności prawnych. Małoletni, który ukończył 13 lat, a nie ukończył jeszcze 18 lat, ma ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Dopiero z chwilą uzyskania pełnoletności nabywa się pełną zdolność do czynności prawnych.
Jest pojęciem ściśle związanym z prawem karnym. Jest to osoba fizyczna, która nie ukończyła 17 roku życia w czasie popełnienia czynu zabronionego pod groźbą kary.
Dzieci, które potrzebują rozpoznania i zaspokajania potrzeb rozwojowych i edukacyjnych wynikających z następujących czynników: szczególnych uzdolnień, niepełnosprawności, niedostosowania społecznego, choroby przewlekłej, specyficznych trudności w uczeniu się, zaburzeń komunikacji językowej, niepowodzeń edukacyjnych, sytuacji kryzysowych lub traumatycznych, zaniedbań środowiskowych, które są związaną z sytuacją bytową dziecka, oraz trudności adaptacyjnych, które wynikają z różnic kulturowych lub ze zmiany środowiska edukacyjnego.
Osoba uprawniona do reprezentacji dziecka, w szczególności jego rodzic lub opiekun prawny, albo inna osoba uprawniona do reprezentacji na podstawie przepisów szczególnych lub orzeczenia sądu (w tym: rodzina zastępcza).
To każde działanie lub jego zaniechanie, a także każdy jego rezultat, skutkujący naruszeniem praw, swobody, dóbr osobistych dziecka
i zakłóceniem jego rozwoju. Wykorzystywanie, prześladowanie, przemoc, molestowanie, nadużycie – to forma krzywdzenia polegająca na wywieraniu wpływu na proces myślowy, zachowanie lub stan fizyczny osoby, nawet przy przyzwoleniu z jej strony. Wyróżnia się następujące formy krzywdzenia:
Wyznaczony przez Prorektora ds. CM pracownik sprawujący nadzór nad realizacją postanowień SOM;
Dokumentacja zawierająca rejestr ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru dziecka,